Dzień Kolorowej Skarpetki - Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa.

21 marca w pierwszy dzień wiosny obchodzony jest na całym świecie Światowy Dzień Zespołu Downa. Data została wybrana nieprzypadkowo, ponieważ przyczyną tej wady genetycznej jest TEN TRZECI (chromosom) który doczepił się do 21 pary chromosomów. Stąd data 21.03.
W tym roku Światowy Dzień Zespołu Downa obchodzony jest w ramach ogólnopolskiej kampanii społeczno-edukacyjnej pokazującej, że osoby z zespołem Downa mają takie same pragnienia i potrzeby jak osoby pełnosprawne – oczekują miłości, uwagi, szacunku i akceptacji. Grupa Biedronek dołączyła się do akcji kolorowych skarpetek.
Kolorowym symbolem tego dnia jest założenie skarpetek nie do pary (kolorowe skarpety, koniecznie nie do pary to symbol zespołu Downa – symbol niedopasowanych chromosomów; symbol niedopasowania społecznego) Skarpetki z różnych, niepasujących do siebie par to znak solidarności z osobami dotkniętymi wadą genetyczną, jaką jest Zespół Downa.
Dzieci poznawały podczas zajęć problemy, ale i oczekiwania osób z zespołem Downa i uczyły się otwartości na innych. Rozmawialiśmy na temat odmienności, niepełnosprawności, tolerancji i akceptacji. Kolorowo i wesoło zrobiło się podczas wykonywania pracy plastycznej. Wszystkie Biedroneczki chętnie włączyły się do akcji społecznej. Serdecznie dziękuję rodzicom za założone dzieciom skarpetki nie do pary.