Ratownik medyczny w naszym przedszkolu

Wczoraj w naszym przedszkolu gościliśmy ratownika medycznego, który przeprowadził warsztaty dla dzieci z zakresu udzielania pierwszej pomocy. Dzieci miały okazję wysłuchać informacji na temat udzielania pierwszej pomocy, uczyły się w jaki sposób można komuś pomóc zanim przyjedzie pogotowie. Dowiedziały się jak należy sprawdzać przytomność osoby poszkodowanej oraz w jaki sposób wzywać pomoc. Dzieci poznały numery telefonów ratunkowych oraz dowiedziały się w jaki sposób rozmawiać przez telefon z dyspozytorką ( trzeba się przedstawić, powiedzieć gdzie się znajduje, co się stało i dlaczego potrzebuje pomocy). Jednym z najciekawszych dla przedszkolaków, a zarazem bardzo ważnym punktem warsztatów, były praktyczne ćwiczenia na fantomie. Przedszkolaki z zaciekawieniem obserwowały w jaki sposób wykonuje się sztuczne oddychanie oraz jak wyglądają oddechy ratownicze, a następnie, według wskazówek próbowały naśladować masaż serca. W trakcie prowadzonych zajęć dzieci nauczyły się, również jak wygląda pozycja boczna ustalona (inaczej zwana bezpieczną) i pod okiem ratownika medycznego ćwiczyły bezpieczne ułożenie ciała. Dzięki takiej lekcji dzieci nauczyły się wielu ważnych rzeczy, które w przyszłości być może przyczynią się do uratowania komuś życia. Celem zajęć przeprowadzonych przez wykwalifikowanego Ratownika Medycznego było przygotowanie przedszkolaków do wykonywania prostych czynności udzielania pierwszej pomocy oraz prawidłowego zachowania się w czasie wypadku, w sytuacjach zagrożenia życia lub zdrowia. Na koniec warsztatów każde dziecko otrzymało dyplom. Zdobyta wiedza i ćwiczenia praktyczne sprawiły, że dzieci poczuły się "małymi ratownikami".